Koronavírus
Odporúčaný postup v ambulantnej liečbe pri COVID -19
- Boli ste v blízkom kontakte s pozitívnou osobou, alebo máte niektorý z príznakov – prejavy infektu, dýchacích ciest, škriabanie v krku, nádcha, bolesť hrdla pri prehĺtaní, pocit choroby, dráždenie na kašeľ, hnačku, bez predchádzajúcej diétnej chyby, zvýšenú teplotu nad 37.5, bolesti kĺbov, svalov, hlavy, krížov. Zvážte čo najrýchlejšie antigénový rýchlotest v najbližšom centre/ MOM/, dovtedy dbajte na bezpečnosť blízkych ľudí, noste respirátor. Cez stránku koronagov.sk, požiadajte na základe klinických príznakov o PCR test. /výsledky PCR testu sú dľa mojich skúseností spoľahlivejšie v porovnaní s antigénom, hlavne má menej falošnej negativity v skorých štádiách/. Izolujte sa v domácom prostredí, informujte telefonicky, mailom svojho všeobecného lekára o pozitívom teste. Nahláste všeobecnému lekárovi, ak potrebujete vypísať karanténnu PN.
- Ako predísť ťažkému priebehu ochorenia?
Zachovať pokoj, izolovať sa od ostatných ľudí, hlavne od vysokorizikových /starší, imunokomprovitovaní ľudia, ľudia s ťažšími chronickými ochoreniami/, kľudový a pravidelný pitný režim vhodnými tekutinami /teplé bylinkové čaje, minerálne vody, vynechávame sladené nápoje/.
Nasadiť si ihneď, čo najskôr:
– Vitamín C, najlepšie s pomalým uvoľňovaním dávka nad 3g na deň, teda 1g a 8hod
– Vitamín D v dávke prvý deň 6000 IU, potom 3-4 tisíc dlhodobo
– Zinok v dávke 3x25mg
– Selén 3x 20-25mg denne
– probiotikum 3xdenne
– Quercetin 3x250mg
– NADH 2x 1/2tbl rozpustiť v ústach
– B komplex forte 1tbl denne, alebo Milgamma N 3×1 cps denne
– Isoprinosin 3x1tbl , pri akútnych stavoch 3x2tbl
– lieky na potlačenie bolesti, teploty, zápalu – Ibuprofen, Paralen alebo Novalgin, aspoň 3 x denne
– na prevenciu svalového poškodenia a slabosti Coenzým Q 10 2x1cps
– Ivermectinu od prvého dňa 8-12mg tbl do 80kg, nad 80kg 12-16mg denne, alebo obdeň, max. 5 dní.
Ivermectin je stále vedený ako „ off label“ liečba, ak máte v ňom dôveru, pošlem recept do lekárne, kde si ho vyberiete v dostupnej tabletkovej forme, radšej táto voľba, ako keby ste si ho mali zohnať na čiernom trhu vo forme masti, prípadne v likvidnej forme, určenej na externé použitie, ako sa mi už v prvej vlne a druhej vlne Covidu neraz stalo.
Prvé 3 – 4 dni neexistuje iná dostupná ambulantná liečba ako hore je uvedená, ktorú by ste si mohli nasadiť.
Chlieb sa láme na 5-6. deň od trvania príznakov. Ak príznaky na 5-6. deň ustupujú, je to dobrý znak.
- Ak pretrvávajú zvýšené teploty nad 38C, ak sa príznaky a celkový stav zhoršuje, ak nastúpia dýchacie ťažkosti, zvýrazní sa kašeľ a nemáte pocit zlepšenia, je čas na spoločnú konzultáciu.
Vytýčime si presný termín na deň, čas vyšetrenia /keď je prázdna čakáreň a čakáme Vás v ochranných pomôckach…..zásadne nebeháme do plnej čakárne, bez ohlásenia/. Zrealizujeme osobné lekárske vyšetrenie, kde doplníme vyšetrenie saturácie kyslíka, CRP vyšetrenie, rtg pľúc/ cez červený Covid urgent/, prípadne podľa príznakov D-Dimér, EKG vyšetrenie, Troponín T a NT pro BNP u rizikových pacientov.
Zvážime doplnenie liečby Antibiotikami /Klaritromycin, al. Azitromycin/, kortikoid /Dexamethazon v dávke 6mg tbl denne/, Pantoprazol pri liečbe kortikoidmi, antihistaminiká, Aspirin 100mg tbl, u vysoko rizikových zvážime potrebu aj liekov antikoagulačných /na riedenie krvi/ napr. Fraxiparine. Podľa stavu a rizikovosti pacienta zvážim nutnú hospitalizáciu, prípadne podľa indikácii podanie protilátok bamlaminivab cez Covid urgent.
Tu viac menej ambulantné možnosti liečby Covidu končia, zvažujeme hospitalizáciu. Ak dôjde k zhoršeniu príznakov nie počas mojich ordinačných hodín, nečakáte na druhý deň, voláte RZP, príznaky sa môžu rýchlo zhoršiť a odkladanie a čakanie na “ zlepšenie“ môže byť aj príčinou nezvratného poškodenia.
Spracovala Dr. Maguthová
COVID-19 (z angl. CoronaVirus Disease) je infekčné ochorenie, vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2 bol prvý raz identifikovaný u pacientov so závažným respiračným ochorením v decembri roku 2019 v čínskom meste Wu-chan.
Medzi bežné príznaky patrí horúčka, kašeľ, únava, dýchavičnosť alebo ťažkosti s dýchaním a strata čuchu a chuti. Zatiaľ čo väčšina ľudí má mierne príznaky, u niektorých ľudí sa vyvinie syndróm akútneho respiračného zlyhania (ARDS), ktorý pravdepodobne môže vyvolať cytokínovou búrkou, multiorgánové zlyhanie, septický šok a krvné zrazeniny. Inkubačná doba sa môže pohybovať od jedného do štrnástich dní, najčastejšie je to medzi 7 – 9 dňom.
Choroba sa šíri najčastejšie, keď sú si ľudia fyzicky blízko pri sebe. Šíri sa veľmi ľahko a udržateľne vzduchom, predovšetkým malými kvapôčkami a niekedy v aerosóloch, keď infikovaná osoba dýcha, kašle, kýcha, rozpráva alebo spieva. Môže sa tiež prenášať cez kontaminované povrchy, aj keď to nebolo presvedčivo preukázané. Môže sa šíriť z infikovanej osoby až dva dni pred objavením sa príznakov a z ľudí, ktorí sú bez príznakov. Ľudia zostávajú infekční sedem až dvanásť dní v stredne závažných prípadoch a až dva týždne v závažných prípadoch. Štandardnou metódou diagnostiky je reverzná transkripčná polymerázová reťazová reakcia (rRT-PCR) z nazofaryngeálneho výteru v reálnom čase. Zobrazenie CT hrudníka môže byť tiež užitočné pri diagnostike u jedincov, u ktorých je vysoké podozrenie na infekciu na základe symptómov a rizikových faktorov, avšak pokyny neodporúčajú používať ich na bežné skríningové vyšetrenia.
Medzi odporúčané opatrenia na prevenciu infekcie patrí časté umývanie rúk, sociálny odstup, karanténa, zakrytie kašľa a kýchania a držanie neumytých rúk ďalej od tváre. Používanie pleťových rúšok alebo látkových poťahov na tvár odporúčali zdravotnícki pracovníci vo verejných zariadeniach, aby sa minimalizovalo riziko prenosu, pričom niektoré orgány ich použitie vyžadujú v určitých prostrediach, napríklad vo verejnej doprave a v obchodoch. Úradníci v zdravotníctve tiež uviedli, že lekárske pleťové respirátory, ako sú respirátory N95, by mali používať iba zdravotnícki pracovníci, pracovníci prvej pomoci a tí, ktorí sa priamo starajú o infikované osoby.
Pre COVID-19 zatiaľ neexistujú žiadne dokázané vakcíny ani špecifická liečba, aj keď niektoré sa vyvíjajú. Manažment zahŕňa liečbu symptómov, podpornú starostlivosť, izoláciu a experimentálne opatrenia.
Bolo pozorované dlhodobejšie poškodenie orgánov (najmä pľúc a srdca) a existuje obava z významného počtu pacientov, ktorí sa zotavili z akútnej fázy ochorenia, ale naďalej sa u nich vyskytuje celý rad účinkov vrátane silnej únavy, straty pamäte a ďalšie kognitívne problémy, horúčka nízkeho stupňa, svalová slabosť, dýchavičnosť a ďalšie príznaky na ďalšie mesiace.
zdroj. Wikipedia